kiirlaenud

Kas välismaal töötamine on sinu jaoks?

Soome statistikaameti kohaselt elas veel paar aastat tagasi Soomes püsivalt ligi 50 000 eestlast. Pole liialdus öelda, et paljud eestlased unistavad tööst välismaal, kes näevad välismaal töötamist väljapääsuna rahamuredest. Need, keda kimbutavad kiirlaenud ja võlgnevused, võivad soovida samuti Eestimaa tolmu jalgelt pühkida ning suunduda välismaale. Kas see oleks ka valik sinu jaoks?

Välismaal töötamine võib olla parim karjäärilüke, mille sa eales teed

Kodumaalt lahkumine võib tuua kaasa muudkui kui üksnes võimaluse oma palganumbrit kergitada. Üks olulisemaid boonuseid on ainuüksi teises kultuuriruumis elamine. Teine keel, teised komber, teistsugused inimesed – see on põnev, lõbus ja väljakutseterohke.

Sul on võimalus proovile panna oma kohanemisvõime, mis jällegi tähendab, et sinu jaoks on kõik uksed avatud. Kõik tööandjad suhtuvad kergelt kohanevasse töötajasse väga positiivselt, kuna nad võivad jääda sinu peale lootma ning teavad, et võivad su õlule lükata ka raskemaid ülesandeid.

Samal ajal leiad sa uusi sõpru ning õpid uut keelt. Keeleoskus tuleb alati kasuks ning mitmekeelsus saab sind aidata ka tuleviku tööotsingutel.

Välismaale suundumine aitab kahtlemata ka enesekindlust tõsta. Kui sa tead, et saad hakkama välismaal, kohaned hästi ning sinu jaoks ei ole mingi probleem selliste väljakutsetega toime tulla, tekib hämmastav enesekindlus – sa usud endasse ning tead, et sinu jaoks ei ole miski ületamatu.

Kõigele sellele lisaks saad sa muidugi võimaluse ronida kõrgemale oma karjääriredelil ning pole välistatud, et välismaal makstav palganumber on Eesti palgaga võrreldes märkimisväärselt kõrgem. Elustandard ning hinnad on teistsugused, seega kokkuvõttes võid avastada, et uus palk ei ole Eesti omaga sugugi võrreldav ning võid lõpuks unustada, et selline asi nagu kiirlaen või krediitkaart on üldse olemas.

Emotsionaalne kasv, enesekindlus, uued tutvused ning parem palk – kõlab nagu unistuste stsenaarium, kas pole nii?

Igal heal on pahupool

Välismaal töötamine ei pruugi aga olla alati parim valik ning see ei pruugi olla ka kõigi jaoks. Kui sul on alati olnud raskusi uutes olukordades toime tulemisega, siis võib võõrriigis elamine ja töötamine osutuda põneva väljakutse asemel stressirohkeks kogemuseks, mille lõppu sa ei jõua ära oodata. Siin on mõned miinused, mida sa peaksid arvesse võtma:

  • Üksindustunne – sõbrad ja lähedased on kaugel ning on selge, et võid tunda koduigatsust. Kui oled harjunud rääkima pere või sõpradega pidevalt, siis võid soovida, et saaksid stressirohkes olukorras kohe nendega ühendust võtta. Tänu tänapäeva tehnoloogiale on õnneks aga võimalik suhelda väga hõlpsalt, seega saad pisut hõlpsamini võidelda üksindustundega.
  • Uus kultuur, keel (ja ehk isegi valuuta) võib olla väga keeruline – mõne riigi kombed, tavad, keel ja muu selline võib osutuda väga keerukaks ning isegi parema kohanemisvõimega inimese jaoks võivad olla esimesed kuud välisriigis väga segadusttekitavad. Lisaks keelebarjäärile on oluline harjuda uute tavadega ning kõik see võtab kindlasti aega. Sama kehtib ka seadustega – töölepingu ja muude lepingute sõlmimisel on oluline veenduda, et sa mõistad kõike, vastasel korral võidakse sind kurjasti ära kasutada ning vahva kogemus võib hoopis osutuda luupainajaks.
  • Uuest palgast ei pruugi piisata – nagu eelnevalt mainitud, välisriigis võib olla hinnatase hoopis erinev Eestist. Seetõttu võib esialgu kõrgena näiv palganumber osutuda piskuks, millest tuleb vaevu välja elamiseks. Enne võõrriiki suundumist oleks kindlasti oluline selgeks teha, milline on kohalik hinnatase ning seda niivõrd detailselt, et oskaksid planeerida ka oma toidukorvi hinda. Nii saad prognoosida, kas tuleksid toime või mitte.

Kui võtad kõiki neid asjaolusid arvesse ning tunned, et sinu jaoks on selline elumuutus üks vahva väljakutse, ei pea sa midagi kartma. Enne kodumaalt lahkumist tee aga enda jaoks kõik detailselt selgeks, räägi mõne eestlasega, kes elab juba seal riigis ning tee korralikult kodutööd – nii toimides saad sa toreda kogemuse osaliseks ning ei pea muretsema millegi pärast.