Veel mõned aastad tagasi rabasid eriskummalised laenud ilma konto väljavõtteta laenusoovijaid. Tegemist oli väga mugavate laenudega, mis võimaldasid laenu saada põhimõtteliselt ilma igasuguse sissetuleku tõestuseta. Tänapäeval reguleeritakse laenude väljastamist tunduvalt karmimalt ning enam ei ole võimalik täielikult tõestuseta laenu saada. Räägime siiski alljärgnevalt lähemalt, mida tähendavad iseenesest laenud ilma konto väljavõtteta, milline on kiirlaen ilma palgatõendita ning mida peaksid selliste laenude puhul tähele panema.

Miks kontrollivad laenufirmad sissetulekut?

laenud ilma konto väljavõttetaTänapäevases Eestis saab laenu võtta ainult firmadest, kellele on antud krediidiandja tegevusluba. Kõik sellised laenufirmad peavad järgima riiklikul tasandil ettekirjutatud eeskirju, nende seas vastutustundliku laenamise põhimõtet.

See põhimõte on ka peamine asjaolu, miks ükski laenufirma ei anna laenu ilma sissetuleku tõestuseta. Nimelt on laenufirmad kohustatud väga põhjalikult kontrollima laenusoovija rahalist olukorda ning selgitama välja, kuivõrd suur on tõenäosus, et laenusoovija ei saa hiljem laenuga hakkama. Selle teadasaamiseks küsitakse laenutaotluses sissetuleku ja väljaminekute kohta infot ning palutakse näha ka pangakontode väljavõtet või palgatõendit.

Kuigi see tundub tüütu, on tegelikult taoline piirang loodud ühel põhjusel: et kaitsta tarbijaid. Mõned aastad tagasi olid laenud ilma konto väljavõtteta populaarsed ning paljud hädalised pöörasid pilgu selle poole, kuid kuna laenufirma andiski laenu ilma lähemalt uurimata, jäid väga paljud inimesed võlgu. Selliste võlaprobleemide vältimiseks loodigi karmimad seadused, mis reguleerivad praegust laenuturgu.

Sisuliselt tähendab see sinu kui laenuvõtja jaoks seda, et iga laenutaotluse tegemisel on oluline edastada ka korrektne informatsioon oma rahalise olukorra kohta. Vastasel korral ei saa lihtsalt laenu.

Mida tähendavad laenud ilma konto väljavõtteta?

Nagu eelnevalt kirjeldatust võib aimata, tähendavad laenud ilma konto väljavõtteta laenu, mille puhul ei ole vaja esitada oma konto väljavõtet. Selliseid laene ei ole aga enam põhimõtteliselt olemas.

See aga ei tähenda, et peaksid muret tundma, kui sul ei ole sissetulek laekunud pangakontole, vaid hoopis kuhugi mujale. Sellise olukorra puhul tuleb esitada sissetuleku tõestusena hoopis palgatõend, mis tõestab samamoodi sissetuleku olemasolu.

Juhul, kui sissetulekuks ei ole mitte palk vaid toetus või midagi muud sarnast, võib esitada lihtsalt dokumendid toetuse saamise kohta. Põhimõtteliselt on kõige olulisem tõestada laenufirmale seda, et sul on iga kuu püsiv sissetulek, mis aitab sul laenusummat tagasi maksta.

Mille poolest erinevad konto väljavõtte ja palgatõendi nõudeta laenud?

Väga tihti aetakse omavahel segi väljavõtteta laenud ja laen ilma palgatõendita. Palgatõend, mille näol on tegemist tööandja poolt esitatud palga maksmist tõendava dokumendiga, on nõutud pigem pangalaenude korral. Pangalaenud on teadupärast tunduvalt keerukamate tingimustega kui laenufirmade laenud ning seetõttu ei saa ka imeks panna, et laen ilma palgatõendita ei tule pangas kõne alla.

Seevastu on kiirlaen ilma palgatõendita täiesti tavaline. Tegelikkuses ei ole palgatõend kui selline laenufirmades kunagi nõutud – soovitakse näha üksnes pangakonto väljavõtet ja sellest piisab. See on üks asjaolusid, mis muudab kiirlaenude taotlemise ka niivõrd lihtsaks: konto väljavõtte hankimine on palju lihtsam ja kiirem kui palgatõendi küsimine. Kui sa aga märkad, et laenul ei ole palgatõendi nõuet, ei tähenda see sugugi, et pääsed sissetuleku tõestamisest.

Konto väljavõtteta või palgatõendita laenude eelised

Miks on aga väljavõtteta laen või laen ilma palgatõendita niivõrd nõutud valik laenusoovijate seas? Põhjuseid on mitmeid. Eelkõige seisneb asi soovis peita midagi oma pangakontol. Ehk on laenusoovijal mitmeid laenumakseid, ehk ei ole sissetulek olnud viimastel kuudel stabiilne või ehk tekitab lihtsalt pangakonto näitamine ebameeldiva tunde – see kõik võib olla väga personaalne. Paraku on kõige levinum põhjus siiski asjaolu, et sissetuleku või väljaminekutega on mingeid probleeme, mis ilmselt takistaksid muidu laenu saamist.

Palgatõendita laen on eelkõige eelistatud siis, kui soovitakse laenu saada väga kiiresti ning ei ole mahti oodata pangast laenu saamisega. Nagu eelnevalt mainitud, on laenufirmades palgatõendi küsimine väga haruldane, kuigi neil ei ole midagi selle vastu, kui esitada palgatõend. Kui soovid saada kiirlaenu, kuid ei soovi näidata oma pangakontot, võib palgatõendi esitamine olla täiesti piisav laenu saamiseks.

Taotledes laenu ilma palgatõendita ja üksnes konto väljavõtte esitamisega, toimub kogu laenuprotsess väga kiiresti ja sujuvalt. Kuigi laenufirma võib pärast taotluse esitamist sinuga ühendust võtta lisaküsimuste küsimiseks, saab tavaliselt siiski vastuse vaid paari minuti jooksul. Just seetõttu ongi palgatõendita laenud eelistatud.

Miks peaksid sa olema ettevaatlik, kui soovid taotleda laenu sissetuleku tõestuseta?

Peamine põhjus, miks laenud ilma konto väljavõtteta on niivõrd ohtlikud, seisneb laenusoovija maksevõimekuses. Isegi, kui selliseid laene oleks võimalik tänapäeval veel taotleda, võivad need kaasa tuua tõelise probleemide jada. Legitiimsed laenufirmad kontrollivad krediidivõimekust põhjusega ning seda ei tohiks alahinnata. Võttes laenu mõtlemata oma krediidivõimekusele võib laenusoovija lõpuks sattuda hoopis tõsisesse võlaprobleemi, millest välja saamine võib osutuda tõeliselt keeruliseks.

Kui näed kuskil meelitavaid loosungeid, mis lubavad anda laenu ilma igasuguse sissetuleku tõestuseta, peaks see olema sinu jaoks ohumärk. Laenu tuleks alati võtta korralikust tegevusloaga laenufirmast, kus töötavad spetsialiseerunud laenuanalüütikud, kelle töö on kliente nõustada ning välja selgitada maksevõimelised laenusoovijad. Kuigi see ei pruugi nii tunduda, on see sinu enda hüvanguks ning see aitab tagada, et laenu ei saa siis, kui on oht, et laenusoovija ei suudaks laenu tagasi maksta. Juhul, kui saadki negatiivse vastuse laenutaotlusele, peaksid seda võtma pigem kui märki sellest, et vältisid just potentsiaalsete võlaprobleemide tekkimist.

Ole laenu võtmisel alati tähelepanelik, kuid kui soovid saada laenu kiirelt ilma keerukate dokumenditega, peaksid eelistama hõlpsaid tarbimislaene või kiirlaene, mille korral ei ole palgatõendi olemasolu sugugi vajalik.

Kas kuskilt saab laenata raha ilma sissetuleku tõestuseta?

Kuigi ühestki laenufirmast ei saa laenu mitte mingil juhul ilma igasuguse sissetuleku tõestuseta, ei tähenda see, et sa peaksid oma rahamures üksi olema. Kui sa ei saa sissetulekut tõestada või sa ei soovi lihtsalt konto väljavõtet näidata, võid pöörduda pandimajade poole. Pandimajad annavad laenu küsimata üldse sissetuleku kohta küsimusi, ainsaks erinevuseks on seejuures asjaolu, et laenu saamiseks pead oma vara pantima.

Kui see mõte ei ole sinu masti, võid alati küsida abi sõpradelt või tuttavatelt, eriti kui summa on väike. Samuti võid proovida maha müüa asju, mida sa enam ei vaja – vahel võid niimoodi leida kiirelt paarsada eurot lisaraha.

Suurema laenusoovi korral on siiski äärmiselt oluline tõestada oma sissetulekut. Konto väljavõte ei ole alati ainus viis selle jaoks ning kui sa ei saa või ei soovi seda infot teistega jagada, saad alati abi otsida palgatõendist või muudest dokumenditest. Oluline on tõestada laenufirma jaoks, et sa saad laenusumma tasumisega hakkama. Kui saad positiivse vastuse, tähendab see, et ka professionaalsed laenuanalüütikud usuvad su maksevõimesse. Võta pigem laenu alati tegevusloaga ettevõttest, kuna nii oled sa kaitstud ning probleemide tekkimisel on samuti võimalik konsulteerida spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse rahamures.