tarbimislaen

Nipid vanematele: kuidas säästa raha laste hariduse jaoks

Laste haridusele pole kunagi liiga vara mõelda – tegelikkuses on see oluline faktor, millele mõelda juba kohe pärast lapse sündi. Olenemata sellest, kas võsuke kavatseb tulevikus õppida tasuta või tasulise kohaga koolis, õpingud võivad olla väga kulukad ning seetõttu tuleks juba varakult hakata selle jaoks raha säästma. Siin on mõned nipid, kuidas raha kõrvale panna lapse hariduse jaoks ning vältida olukorda, kus ainus lahendus hariduse finantseerimiseks oleks tarbimislaen.

1. Ava lapsele pangahoius
Üks esimesi ja kõige lihtsamaid samme, mida lapse hariduse jaoks teha, on avada kodupangas hoiukonto. Hoiuseid on mitmeid, kuid muuhulgas on olemas ka erilisi hoiuseid, mis ongi mõeldud laste jaoks.

Selliste hoiuste periood võib vahel olla lausa 18 aastat, mistõttu on see täpselt paras hoius raha säästmiseks ja selle kasvatamiseks. 18 aastat on pikk aeg ning isegi, kui panna hoiukontole iga kuu 10 eurot, teeb see 18 aasta pärast märkimisväärse summa.

2. Raha kinkimine
Raha on kingitusena muutunud üsna populaarseks, kuid tegelikult on see ka hea viis, kuidas pisut kaasa aidata õpingute rahastamisele. Lepi näiteks sugulaste, vanavanemate ja teiste lähedastega kokku, et kannate kingitegemise ajal väikese summa teatud kontole, mis on mõeldud just hariduse jaoks. Et laps ei peaks ilma jääma ka kingiralli lõbust, võivad lähedased oma eelarve kohaselt jagada kingituse kaheks: näiteks kinkida lapsele midagi esemelist, ent samas teha ka pisike panus „kingikassasse“.

Vanemad ei peaks sugugi häbenema küsida sellist palvet. Tegelikult võib see just võtta ka lähedastelt pisut pinget maha, kuna pole niivõrd suurt kingiidee mure. Oma lapse tulevikust hoolimist ei tohiks häbeneda ning lähedastel oleks kindlasti hea meel ka ise anda väike panus.

3. Investeerimine aitab kaasa
Säästmismündi teine külg on investeerimine. Kuigi see tundub hirmus ning miski, mis on üksnes pankurite pärusmaa, siis tegelikkuses on tänapäeval investeerimine lihtne. Investeerida saad nii väärtpaberitesse kui ka näiteks ühisrahastusse.

Panga kaudu saab investeerida teatud fondidesse, mille näol võib tegemist olla pikaajalise investeeringuga ning just selline fond võib aidata kaasa lapse haridusse panustamisel. Konsulteeri investeerimisgurudega ja alusta sellega võimalikult vara – mida kauem saab su raha kasvada, seda suurem summa on võimalik suunata lapse haridusse.

4. Tee elukindlustus
Kuigi see ei tundu nii otseselt seotud olevat lapse haridusega, on tegelikult elukindlustusel väga suur roll. Kui vanemaga peaks midagi juhtuma, siis aitab elukindlustus tagada, et lähedased saavad pisut paremini hakkama. Õnnetuse korral ei pruugi töövõime taastuda väga pikka aega või võib olla lausa alatiseks kahjustatud, kuid elukindlustus aitab sellistes olukordades paremini hakkama saada. Kindlustuse tähtsust ei tohiks alahinnata ning elukindlustusleping peaks olema igal lapsevanemal tagataskus.

5. Ära unusta ka pensionifondi panustada
Suures säästmistuhinas võidakse täielikult ära unustada enda pensionifond. Kuigi see võib tunduda isekas, tuleks sellele mõelda hoopis niipidi: kui sul on pensionipõlv kindlustatud, siis ei pea lapsed oma eelarvet koormama sinu pärast. Kindlustatud pensionipõlv aitab sul tunda end turvaliselt ning tagab, et tulevikus ei pea lapsed kuidagi rahaliselt muret tundma.

Kõige parem variant oleks korraga omada lausa kahte hoiust: üks neist lapse hariduse jaoks, teine sinu pensionipõlve või hädaolukordade tarbeks. Tänu teisele hoiusele saad sa katta ootamatud kulud ning tead, et äkilise rahahäda korral ei ole mõni väikelaen vajalik, kuna saad väljamineku tehtud säästude eest.

Pea meeles, et iga lisanduv kohustus vähendab su võimet raha säästa, seega ürita hoida oma kohustused minimaalsena ning pane iga kuu raha kõrvale lapse hariduse jaoks. Isegi, kui summa ei tundu suur, on see pikas perspektiivis märkimisväärne panus, mis võib aidata sul lapsel muretult haridust omandada.