kiirlaenud

Raha säästmise nipid noorukitele

Rahaga majandamine võib olla noorena eriti paras pähkel. Raha näib nagu sõrmede vahel sulavat ning tundub, et kuu lõpus on kaks varianti: kas kiirlaenud või makaronide söömine. Õnneks on aga muidki nippe, mis aitavad rahaga paremini majandada ning tagavad, et enne palgapäeva ei oleks näpud põhjas.

1. Koosta isiklik eelarve
Enne, kui saad tõsisemalt raha säästa, peab sul olema korralik ülevaade sellest, kui palju sul on tegelikult väljaminekuid ning kui palju sul on reaalselt võimalik raha kõrvale panna. Ükskõik, kui tüütu see ka ei tundu, eelarve koostamine on kogu rahaplaani alustala.

Pane eelarvesse detailselt kirja oma sissetulekud ja väljaminekud, seejuures võid väljaminekutega pigem liialdada ning sissetulekuga koonerdada – seda just selleks, et jätta endale pisut suurem „mänguruum“ juhuks, kui mõnel kuul ei ole kõik ootuspärane. Detailne eelarve annab tunduvalt selgema ülevaate sellest, kui palju sul raha üle jääb. Just seda summat saadki kasutada säästmiseks.

2. Ära viivita säästmisega
Üks enim levinud põhjuseid, miks säästmisega algust ei tehta, on arvamus, et raha säästmiseks peaks olema üsna suur summa iga kuu üle – muidu ei näi sellel mõtet.

Sa ei tohiks mitte mingil juhul säästmist edasi lükata arvamuses, et sul ei ole lihtsalt piisavalt raha säästmise jaoks. Isegi mõned eurod kuus on abiks. Kujuta ette: kui paned iga kuu kõrvale 2 eurot, teeb see aastas 24 eurot. See ei tundu küll suur summa, kuid 10 aasta jooksul on see 240 eurot. Iga asi saab alguse väikestest sammudest.

3. Maksa sularahas ja pane sendid kõrvale
Rääkides väikeste summade säästmisest, siis üks lihtsamaid viise, kuidas raha säästmist alustada ning ka end pisut distsiplineerida selle juures, on panna kõrvale väikeseid eurosente. Maksa poes üksnes sularahas ning iga kord, kui saad ostult tagasi peenraha, pane see hoiupõrsasse. Nii ei pane tähelegi, kuidas hoiupõrsas on täis saanud ning sinna on kogunenud üsna kena summa.

Samas ei pea sa aga niiviisi säästmise peale väga palju mõtlema, kuna teed seda naturaalse harjumusena. Selline säästmine sobib eriti siis, kui muidu on säästmisega raskuseid ning kiputakse raha ära kulutama.

4. Ava hoius
Kui sul on muidu raske end ohjes hoida ning raha kipub ikkagi kuluma mujale kui säästmisele, siis on hea variant avada pangahoius. Mitmed hoiused võimaldavad raha säästa juba alates 10 eurost ning samuti saab hoiusele raha kandmise muuta automaatseks, mis tähendab, et pank võtab su arvelduskontolt teatud kuupäeval kindlaks määratud rahasumma. Tänu automaatsele hoiustamisele ei pea sa isegi säästmisele mõtlema.

Hoiustel on aga ka teine pluss – hoiusel kasvab rahasumma tänu intressidele, mistõttu ei pea sa muretsema inflatsiooni pärast ning su säästud kasvavad aina suuremaks.

5. Tee endale hädaabikonto
Lisaks hoiusele võiks sul olla ka teine eriline konto, mis on mõeldud „mustadeks päevadeks“. See konto võib olla näiteks tavaline arvelduskonto või lihtsalt teine hoiukonto, kuhu kannad pikema aja jooksul raha selleks, et seda kasutada üksnes siis, kui selle jaoks on tõsiselt oluline põhjus.

Taoline hädaabikonto aitab vältida olukordi, kus ainsaks väljapääsuks oleks kiirlaen või tarbimislaen ning nii väldid laenukohustuse võtmist. Tänu hädaabisäästudele saad ootamatud rahamured korda ajada ja saad end tunda turvaliselt, kuna oled võimalike ootamatuste jaoks juba valmistunud.

Nooruspõlves võib raha säästmine olla isegi mõnevõrra kergem, kuna pole veel kuhjaga kohustusi, mis iga kuu sissetulekust oma osa nõuaksid. Seega järgi neid lihtsaid nõuandeid ning varsti märkad, kuidas säästud hakkavad kasvama.