Kas oled kunagi olnud olukorras, kus oled vajanud raha kohe samal päeval? Olgu tegemist lõhkenud veetoruga, remonti vajava autoga või sooviga pühade ajal lauale pisut rohkem head ja paremat panna – smslaen on üks laenuliike, mis tuleb appi just siis, kui rahahäda on kõige kriitilisem ning laenu oleks vaja kohe. Vaata alljärgnevalt, kuidas sms laenu saada ning mida selliste laenude puhul arvesse võtta.

Mis on sms laenud?

Smslaen, teise nimega sms kiirlaen, on üks kiirlaenuliikidest, mille puhul saab laenu mobiilsõnumi saatmisel. Kui kiirlaenud on iseenesest niigi väga kiired, siis sms laen muudab laenu saamise veelgi kiiremaks ning võimaldab laenu saada otseses mõttes paari minuti jooksul.

Sms laenudel on küll omamoodi halb maine, kuid seda üksnes paari aasta taguste laenufirmade tõttu, kes ei teinud sms laenu taotlejatele mitte mingit taustakontrolli. Tänapäeval on olukord aga hoopis teistsugune. Sms laenud käivad käsikäes pigem arvelduskrediidi toodetega, mis tähendab seda, et sms laenu saamiseks peab sul olema juba laenufirmas avatud konto. Sms laenu abil saad lihtsalt edaspidi taotleda laenu palju kiiremini ja ei pea iga kord uuesti täitma laenutaotlust.

Tänu suurenenud taustakontrollile on sms laen sama turvaline nagu iga teine kiirlaen. Sms laene väljastavad üksnes tegevuslubadega legitiimsed laenufirmad, mistõttu ei pea enam kartma sms laene – tegemist on täiesti turvalise ja väga soodsa võimalusega saada kiiresti laenu.

Kuidas taotleda sms laenu?

smslaenSms laenu saamine on ülimalt lihtne. Esmalt pead valima välja laenufirma, kes toetab sellist funktsiooni. Paljud Eesti laenufirmad pakuvad krediidikonto teenust ning selliste teenuste puhul käib kaasas ka sms-i saatmise funktsioon.

Kui oled leidnud sobiva laenufirma, pead täitma laenutaotluse nagu iga tavalise laenu puhul. Sinna tuleb sisestada oma kontaktandmed ning info rahalise seisu kohta, st info tulude ja kulude kohta. Samuti tuleb kaasa panna arvelduskontode väljavõtted viimase poole aasta kohta – see tõestab laenufirmale, et sul on piisavalt sissetulekut.

Kui laenutaotlus saab positiivse vastuse ning oled allkirjastanud laenulepingu, avatakse sulle krediidilimiit. Tegemist on põhimõtteliselt virtuaalse krediitkaardiga, millel olevat summat saad kasutada igal hetkel. Näiteks: kui sulle avati 1000 euro suurune krediidilimiit, võid kasutada korraga küll kogu summat, kuid võid ka võtta üksnes 300 eurot, tasuda selle ära ja teinekord võtta hoopis 1000 eurot. Seni, kuni maksad võetud summa ära, saad alati krediidilimiiti uuesti kasutada, ilma uut taotlust tegemata.

Krediidikonto summa kasutamisel tuleb mängu smslaen või täpsemalt öeldes sms-i funktsioon. Kui soovid raha kasutada, pead saatma laenuandja lühinumbrile sõnumi, mille sisusse tuleb tavaliselt märkida soovitud rahasumma suurus, laenu tähtaeg ning ka isiklik parool või hoopis isikukood. Kui saadad sõnumi laenufirma tööajal, tähendab see seda, et võid laenusumma kätte saada juba mõne minuti jooksul.

Kui sms laenu taotlemisel on sinu jaoks laenusumma laekumise kiirus väga oluline, on kindlasti vajalik panna tähele ka seda, kas laenufirma kasutab samas pangas olevat arvelduskontot, mida sinagi. Tehes taotluse laenufirma tööajal ja laenufirmas, mis kasutab sinuga sama panka, on võimalik raha kätte saada väga kiirelt – nii saad oma rahamure lahendatud täpselt nii kiiresti nagu lootsid.

Sama oluline on ka arvestada isikutuvastuse protsessi, mida saab mitmete laenufirmade puhul teha otse laenufirma kodulehel. Vastasel korral tuleb pöörduda isikutuvastuse jaoks kas postkontorisse või laenufirma kontorisse, kuid see muidugi võtab taas lisaaega. Kui arvestad kõikide nende asjaoludega, saad laenu kätte muretult.

Miks on sms laenud nii populaarsed?

Sms laenude populaarsus ei ole kellelegi saladus. Millest see aga tuleneb? Sms laenude populaarsuse taga on eelkõige nende fenomenaalne kiirus. Kiirlaenud on küll niigi kiired, kuid kuna sms laenud võimaldavad laenu saada ilma, et peaksid täitma laenutaotlust, tähendab see, et võid laenu taotleda näiteks ummikus istudes, poe järjekorras olles või kusiganes sa parasjagu viibid.

Teine oluline põhjus on sms laenudega kaasnev vabadus. Sms laenude puhul ei ole laenufirma jaoks üldse oluline see, mille jaoks laenu võetakse – võid sms laenu võtta reisimiseks, igapäevaste ostude tarbeks või milleks iganes sul raha parasjagu vaja on. Laenufirma jaoks ei mõjuta see kuidagi laenuotsust ning keegi ka ei päri aru selle osas, mida sa laenurahaga ette võtsid.

Ka sms laenude laenusummad ja makseperioodid on väga paindlikud. Kui smslaen on seotud krediidikontoga, võivad laenusummad ulatuda mitme tuhande euroni, sõltuvalt sellest, kui suur on su sissetulek ja maksevõimekus. Laenu saab tagasi maksta nii paari kuu kui ka aasta jooksul. Seejuures on võimalik, et pead maksma tagasi esialgu üksnes intresse ja alles siis põhiosa – see oleneb konkreetselt laenulepingust, kuid on jällegi üks asjaolusid, miks paljud eelistavad sms-i funktsiooniga arvelduskrediidi teenuseid.

Kui paindlikud summad ja perioodid ei ole veel piisavaks põhjenduseks, siis sms laenude puhul on tegemist tagatiseta laenudega, mis tähendab, et sa ei pea oma vara nö pakule panema. Laenu saad üksnes seetõttu, et laenufirma näeb sinus „head investeeringut“ ning on nõus su sissetuleku analüüsimise järgselt laenu andma. Sel põhjusel on laenu taotlemine ka soodsam kui tagatisega laenude puhul. Ainsa lisakuluna peaksid arvesse võtma potentsiaalset igakuist haldustasu ja ka sõnumi saatmise hinda – üldjuhul ei saa sms laenu taotlemiseks saata tasuta sõnumit, vaid see võib maksta paarkümmend senti.

Kellele antakse sms laenu?

Sms laenudel ei ole just väga pikk nõudmiste nimekiri. Laias laastus saavad sms laenu kõik, kes on piisavalt võimekad laenu tasuma, st kõik, kellel on korralik sissetulek. Korraliku all peame silmas seda, et igakuised kohustused ei ületa kolmandikku sissetulekust ning seega on reaalne võimalus, et saad laenumaksetega kenasti hakkama.

Sms laenu saamise jaoks on seega kõige olulisem tõestada oma sissetulekut. Sms laenu ei anta kindlasti neile, kellel on kehtivaid maksehäireid või muid krediidiprobleeme. Seejuures on oluline ka arvestada, et isegi, kui krediidikonto on juba avatud, siis kontrollitakse kiirelt su krediiditausta iga kord, kui saadad sõnumi – sellega kindlustab laenufirma, et laen väljastatakse siiski maksevõimelisele taotlejale. Samuti on oluline igakuise püsiva sissetuleku olemasolu. Kui sul ei ole krediidiprobleeme ning su pangakontole laekub iga kuu sissetulek, olgu selleks palk, pension või toetused, ei ole sms laenu saamisega mingeid probleeme.

Mõnel puhul võib olla sätestatud taotlejale ka vanusepiirang – laenu ei pruugi saada alla 20. eluaasta ega üle 70. eluaasta. Lisaks sellele peaks taotlejal olema Eestis arvelduskonto ning ka elukoht. Muid tingimusi sms laenudel tavaliselt ei ole ning seetõttu on laenu saamine ka väga lihtne.

Miks on laenufirmade laenud paremad kui pangalaenud?

Üks põhjuseid, miks sms laenud on üldse niivõrd tormiliselt levima hakkanud, on pangalaenude tülikus. Olgu tegemist kiirlaenude, sms laenude või tarbimislaenudega – laenufirmade pakutavad laenuteenused on lihtsalt niivõrd mugavamad kui pangalaenud.

Nagu eelnevalt kirjeldasime, saab sms laenu taotleda väga hõlpsalt, esitades vaid pangakonto väljavõtte. Pangalaenu taotlemiseks ei pruugi aga konto väljavõttest ainuüksi piisata. Vahel nõutakse isegi palgatõendit või muid dokumente, samuti võtab laenuprotsess aega ning väga harva saab laenutaotlusele vastuse samal päeval. Veelgi enam – laenufirmade krediiditooteid saab taotleda otse internetist, samas kui pangalaenu jaoks tuleb tihti minna pangakontorisse.

Teine oluline erinevus on tingimused laenusoovijatele ning laenu enda kulukus. Kui pankades on tingimused üsna ranged ning väga spetsiifiliselt paika pandud, siis laenufirmade puhul piisab üldiselt lihtsalt sellest, kui sul on korralik sissetulek ja pole krediidiprobleeme. Laenufirmade jaoks on kõige olulisem see, et sa saaksid laenumaksetega hakkama, ent sellega ei laskuta peensusteni. Kiirlaenude ja sms laenude taotlemine on samuti tunduvalt soodsam kui panga väikelaenu taotlemine – puuduvad kõrged laenulepingu sõlmimise tasud ja muu taoline.

Mille poolest on sms laenud teistest laenudest paremad?

Kuigi on selge, et pangalaenud ei saa paindlikuse ja kiiruse poolest ligilähedalegi laenufirmadele, siis on sms laenudel omad eelised ka teiste kiirlaenude ja väikelaenude ees. Kui sms laenu funktsioon tuleb kaasa krediidikontoga, siis on võimalik, et saad ka pisut soodsama intressiga laenu, võrreldes kiirlaenudega. Kõige olulisem eelis teiste laenude ees on aga võimalus laenu võtta igal ajal, kui selleks peaks vajadus tekkima.

Võrreldes tarbimislaenude ja tagatisega autolaenudega, on sms laenude taotlemine tunduvalt soodsam. Sms laenu taotlemisega ei kaasne tihti mitte mingeid muid lisakulusid peale sümboolse laenutasu, kuid tihti ei nõua laenufirma ka seda. Isegi, kui pead tasuma sõnumi saatmise tasu, ei saa seda võrrelda laenutasudega, mis kaasnevad tagatislaenude puhul. Taoliste laenude puhul võib ainuüksi laenulepingu sõlmimise tasu ulatuda mitmesaja euroni.

Ka laenutingimused on väga mõistlikud. Kuigi tegemist on põhimõtteliselt kiirlaenuga, ei tähenda see, et laenusumma oleks ka väga piiratud ja laenuperiood oleks väga lühike. Nagu ülalpool mainisime, võib sms laenu summa ulatuda isegi mitme tuhande euroni, seejuures võib laenuperiood olla lausa aastake. Krediidikonto puhul saab laenu võtta alati mugavalt uuesti, kui oled eelnevalt laenatud summa tagasi maksnud. Kõige selle tõttu on smslaen suurepärane valik juhul, kui ükski teine laenusumma ei näi su sooviga sobivat.

Millal tasub sms laenu võtta?

Nagu kiirlaenude või tarbimislaenude puhul, on ka sms laenud head teatud olukordade jaoks. Kuna sms laenul ei ole otstarvet, võib selle taotlemine olla kahtlemata väga ahvatlev valik. Samas aga tuleks arvesse võtta laenu pisut kõrgemat intressi, mistõttu ei pruugi see laen olla niivõrd otstarbekas suurte väljaminekute tegemiseks. Sellistel puhkudel oleks mõistlik pöörduda pigem tarbimislaenu poole, mis toimib sama kiirelt, ent võimaldab laenata pisut suurema summa madalama intressiga.

Smslaen on hea valik väikeste väljaminekute jaoks, mille tarbeks on vaja väikest rahasummat ning kiiremas korras – kui pead ostma mõne tarbeeseme, kodutehnika läks katki või on vaja teha mõni muu pakiline väljaminek.

Sms laen võib aidata välja kiire rahahäda korral ja muudab laenu taotlemise tunduvalt mugavamaks kui teiste laenuliikide puhul, kuid enne telefoni järgi ulatamist ja sõnumi kirjutamist mõtle sellele, kas sa suudad hiljem laenuga toime tulla. Kui oled veendunud, et smslaen on täiuslik lahendus ja sul ei teki hiljem probleeme, ei pea sa muretsema laenukohustuse pärast ning saad laenuraha nautida muretult.